Pre Loader

Organization

Network Nedir?

Network, bir insanın iş hayatında fayda sağlayabileceği ve faydalanabileceği çevresine verilen isimdir. Size yeni bir iş bulmanız konusunda yardım edebilecek, yeni yetkinlikler öğrenmenizi sağlayacak, yatırım almanıza, müşteri bulmanıza öncü olabilecek olan ve bunu ücret karşılığında değil de, profesyonel çevrenizde bulundukları için yapan insanlar, bireysel network olarak adlandırılır.

Network oluşturma eylemine de, networking adı verilir. Yani profesyonel çevrenizi geliştirmek için etkinliklere katılmanız, insanlarla tanışmanız ve benzeri aktiviteler networking olarak adlandırılır.

Pellentesque elit arcu, finibus ut rutrum vel, dapibus eget nisi. Suspendisse at venenatis arcu, et accumsan ante.

Doğru İnsanlara Odaklanın

İş çevrenizi genişletmek için insanlarla tanışmanız ve bağ kurmanız çok önemli. Fakat her insan network yapmak için uygun değildir. Bazı insanlar doğal olarak diğerlerine kıyasla daha çekimserken, bazıları ise sadece kendi çıkarlarına odaklanır ve başkalarına yardım etmezler.

Diğer yandan, size profesyonel anlamda fayda sağlayamayacak insanlar da vardır. Her ne kadar kişisel sebeplerle bu insanlarla bağ kurabilseniz de, bunu bir networking çalışması olarak sayamayız.

Kısacası, bağ kuracağınız ve yoğunlaşacağınız insanları seçmeniz çok önemli. Networking yapacağınız insanlar seçerken aşağıdaki özelliklere sahip olmasına dikkat edin:

  • Yardımseverlik
  • Dürüstlük
  • Profesyonel çevrelerde bilinirlik
  • Görev bilinci
  • Özveri
  • İş ve özel hayatı birbirlerine karıştırmamak

Etkinliklere Katılın

Network kurmak için kullanılan en eski yöntemlerden birisi de etkinliklere katılım sağlamak. Özellikle sektörünüzdeki seminerlere, fuarlara ve benzeri etkinliklere katılarak birçok insanla tanışabilir ve çevrenizi geliştirme şansı elde edebilirsiniz.

Sadece sektörünüz içerisindeki etkinlikler değil, sosyal etkinlikler de network kurmanıza yardımcı olabilir. Bu sebeple ne kadar çok etkinlikte yer alıp, ne kadar yeni insanla tanışırsanız, güçlü bir network kurma şansınız da o kadar artar.

İlgili içerik: Webinar Nedir?

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

en_US
Powered by TranslatePress